race logo

Southeast Youth Championship
Points Trophies
(as of Sunday, May 12, 2019 2:24 PM)

Detailed Points Calculations

Overall Points Trophy

Place Team Entries Women's Points Men's Points Total Points Golds Silvers Bronzes
1 Sarasota Crew 29 436 574 1010 9 1 6
2 Atlanta Junior 12 260 248 508 2 1 4
3 Asheville Youth Rowing Association 11 272 120 392 5 2 0
4 Triangle Rowing 12 208 164 372 1 4 4
5 Miami Rowing Club 11 104 220 324 3 2 1
6 SA Rowing Club 12 236 40 276 0 2 0
7 Belen Jesuit Crew 6 0 268 268 2 1 2
8 Miami Beach Rowing Club 10 184 84 268 1 3 0
9 Atomic Rowing 9 128 136 264 2 1 2
10 Nashville 4 160 80 240 1 3 0
11 OARS 9 80 96 176 0 0 3
12 Treasure Coast 7 138 32 170 1 4 2
13 Space Coast Crew 8 8 160 168 1 1 1
14 Baylor School 5 4 136 140 1 0 0
15 First Coast 4 96 40 136 0 2 1
16 RowHouse 6 100 26 126 2 0 0
17 The Bolles School 3 40 68 108 1 1 0
18 Charlotte Youth Rowing 7 44 48 92 0 0 1
19 Sarasota Scullers 6 50 36 86 0 0 2
20 Girls Preparatory School Rowing 4 80 0 80 0 0 2
21 Ransom Everglades Crew 1 0 80 80 1 0 0
22 SORA 4 32 44 76 0 1 1
23 Gainesville Area Rowing 7 16 52 68 0 2 1
24 Triad United 5 8 34 42 0 1 0
25 Hollywood Rowing Club 1 32 0 32 0 1 0
26 Rocket City 2 28 0 28 1 0 0
27 Lake County 3 8 20 28 0 0 0
28 Vero Beach Rowing 3 8 16 24 0 1 0
29 North Orlando 2 0 22 22 0 0 1
30 Jacksonville Episcopal 2 20 0 20 1 0 1
31 Belmont Rowing 1 0 16 16 0 1 0
32 Capital City Rowing 2 0 16 16 0 0 0
33 Halifax 1 0 16 16 0 0 0
34 Huntsville-Madison County 3 4 8 12 0 0 0
35 North Carolina Rowing Center 1 0 8 8 0 0 0
36 Melbourne 2 4 0 4 0 0 0
37 Stewards Foundation 1 4 0 4 0 0 0
38 Evans RC 1 0 4 4 0 0 0
39 Westminster 1 1 0 1 0 0 0

Women's Points Trophy

Place Team Entries Points Golds Silvers Bronzes
1 Sarasota Crew 14 436 3 1 4
2 Asheville Youth Rowing Association 5 272 4 0 0
3 Atlanta Junior 7 260 2 0 2
4 SA Rowing Club 9 236 0 2 0
5 Triangle Rowing 6 208 0 3 2
6 Miami Beach Rowing Club 6 184 1 2 0
7 Nashville 3 160 0 3 0
8 Treasure Coast 5 138 1 2 2
9 Atomic Rowing 4 128 1 1 0
10 Miami Rowing Club 4 104 1 0 0
11 RowHouse 2 100 2 0 0
12 First Coast 2 96 0 2 0
13 OARS 4 80 0 0 1
14 Girls Preparatory School Rowing 4 80 0 0 2
15 Sarasota Scullers 3 50 0 0 1
16 Charlotte Youth Rowing 3 44 0 0 1
17 The Bolles School 1 40 1 0 0
18 SORA 2 32 0 0 0
19 Hollywood Rowing Club 1 32 0 1 0
20 Rocket City 2 28 1 0 0
21 Jacksonville Episcopal 2 20 1 0 1
22 Gainesville Area Rowing 2 16 0 0 0
23 Space Coast Crew 1 8 0 0 0
24 Triad United 3 8 0 0 0
25 Vero Beach Rowing 1 8 0 0 0
26 Lake County 1 8 0 0 0
27 Melbourne 2 4 0 0 0
28 Huntsville-Madison County 2 4 0 0 0
29 Stewards Foundation 1 4 0 0 0
30 Baylor School 2 4 0 0 0
31 Westminster 1 1 0 0 0

Men's Points Trophy

Place Team Entries Points Golds Silvers Bronzes
1 Sarasota Crew 15 574 6 0 2
2 Belen Jesuit Crew 6 268 2 1 2
3 Atlanta Junior 5 248 0 1 2
4 Miami Rowing Club 7 220 2 2 1
5 Triangle Rowing 6 164 1 1 2
6 Space Coast Crew 7 160 1 1 1
7 Atomic Rowing 5 136 1 0 2
8 Baylor School 3 136 1 0 0
9 Asheville Youth Rowing Association 6 120 1 2 0
10 OARS 5 96 0 0 2
11 Miami Beach Rowing Club 4 84 0 1 0
12 Nashville 1 80 1 0 0
13 Ransom Everglades Crew 1 80 1 0 0
14 The Bolles School 2 68 0 1 0
15 Gainesville Area Rowing 5 52 0 2 1
16 Charlotte Youth Rowing 4 48 0 0 0
17 SORA 2 44 0 1 1
18 SA Rowing Club 3 40 0 0 0
19 First Coast 2 40 0 0 1
20 Sarasota Scullers 3 36 0 0 1
21 Triad United 2 34 0 1 0
22 Treasure Coast 2 32 0 2 0
23 RowHouse 4 26 0 0 0
24 North Orlando 2 22 0 0 1
25 Lake County 2 20 0 0 0
26 Belmont Rowing 1 16 0 1 0
27 Capital City Rowing 1 16 0 0 0
28 Vero Beach Rowing 2 16 0 1 0
29 Halifax 1 16 0 0 0
30 Huntsville-Madison County 1 8 0 0 0
31 North Carolina Rowing Center 1 8 0 0 0
32 Evans RC 1 4 0 0 0

Efficiency Trophy

Rules:
Place Team Efficiency Competitors Total Points Golds Silvers Bronzes
1 Ransom Everglades Crew 20.00 4 80 1 0 0
2 Nashville 15.00 16 240 1 3 0
3 The Bolles School 13.50 8 108 1 1 0
4 RowHouse 12.60 10 126 2 0 0
5 First Coast 11.33 12 136 0 2 1
6 Belen Jesuit Crew 11.17 24 268 2 1 2
7 Miami Rowing Club 10.13 32 324 3 2 1
8 Sarasota Crew 9.90 102 1010 9 1 6
9 Rocket City 9.33 3 28 1 0 0
10 Treasure Coast 8.95 19 170 1 4 2
11 Asheville Youth Rowing Association 8.34 47 392 5 2 0
12 Atlanta Junior 8.33 61 508 2 1 4
13 Baylor School 8.24 17 140 1 0 0
14 Girls Preparatory School Rowing 8.00 10 80 0 0 2
15 Hollywood Rowing Club 8.00 4 32 0 1 0
16 Miami Beach Rowing Club 7.44 36 268 1 3 0
17 Triangle Rowing 6.41 58 372 1 4 4
18 Atomic Rowing 6.14 43 264 2 1 2
19 SORA 5.85 13 76 0 1 1
20 SA Rowing Club 5.41 51 276 0 2 0
21 Space Coast Crew 5.09 33 168 1 1 1
22 Sarasota Scullers 4.78 18 86 0 0 2
23 Charlotte Youth Rowing 4.60 20 92 0 0 1
24 OARS 4.40 40 176 0 0 3
25 Gainesville Area Rowing 4.00 17 68 0 2 1
26 Vero Beach Rowing 4.00 6 24 0 1 0
27 Halifax 4.00 4 16 0 0 0
28 Triad United 3.00 14 42 0 1 0
29 Huntsville-Madison County 1.50 8 12 0 0 0
30 Melbourne 1.33 3 4 0 0 0
31 Capital City Rowing 1.33 12 16 0 0 0
32 Lake County 1.17 24 28 0 0 0
33 Evans RC 1.00 4 4 0 0 0
34 Belmont Rowing 0.00 1 16 0 1 0
35 North Orlando 0.00 2 22 0 0 1
36 Jacksonville Episcopal 0.00 1 20 1 0 1
37 Westminster 0.00 1 1 0 0 0
38 Stewards Foundation 0.00 2 4 0 0 0
39 North Carolina Rowing Center 0.00 2 8 0 0 0

Teams