race logo

Southeast Youth Championship
Points Trophies
(as of Sunday, May 13, 2018 2:55 PM)

Overall Points Trophy

Place Team Entries Women's Points Men's Points Total Points Golds Silvers Bronzes
1 Sarasota Crew 33 447 714 1161 12 1 9
2 Atlanta Junior 18 216 272 488 1 4 3
3 Belen Jesuit Crew 10 0 402 402 3 1 1
4 Asheville Youth Rowing Association 8 216 120 336 3 2 0
5 Miami Rowing Club 10 176 140 316 2 2 0
6 OARS 9 132 156 288 0 3 0
7 Sarasota Scullers 7 248 32 280 2 1 0
8 Winter Park Crew 5 96 184 280 2 1 1
9 Triangle Rowing 11 192 80 272 2 2 1
10 Miami Beach Rowing Club 10 66 204 270 1 3 0
11 Nashville 7 144 96 240 0 2 1
12 Gainesville Area Rowing 9 112 86 198 1 2 1
13 St. Andrew 9 120 64 184 0 1 1
14 Capital City Rowing 2 136 0 136 0 1 0
15 Space Coast Crew 4 32 64 96 0 1 1
16 SORA 4 76 4 80 0 0 2
17 The Bolles School 4 4 72 76 0 0 0
18 RowHouse 5 48 20 68 1 0 1
19 Atomic Rowing 4 24 44 68 0 0 2
20 HPG Rowing 4 56 8 64 1 0 0
21 First Coast 3 40 24 64 1 0 1
22 Charlotte Youth Rowing 5 24 28 52 0 0 2
23 Jacksonville 2 16 32 48 0 2 0
24 Plant High 1 48 0 48 0 0 1
25 North Palm Beach 3 46 0 46 2 0 0
26 Rocket City 3 44 2 46 1 0 1
27 Ransom Everglades Crew 4 4 40 44 0 1 0
28 Lake Lanier Rowing Club 2 40 0 40 0 2 0
29 Chattanooga Rowing 2 36 0 36 0 0 0
30 Treasure Coast 2 8 24 32 0 0 1
31 Peachtree City Rowing Club 3 16 16 32 0 0 0
32 Vero Beach Rowing 2 24 0 24 0 0 0
33 Jordan Lake Rowing Club 1 0 24 24 0 0 1
34 East TN 2 16 8 24 0 0 0
35 Hollywood Rowing Club 1 8 0 8 0 0 0
36 Hilton Head Island Crew 1 8 0 8 0 0 0
37 Stewards Foundation 2 0 6 6 0 0 0
38 Jacksonville Episcopal 1 6 0 6 0 0 1
39 Oxbridge 1 0 4 4 0 0 0
40 Evans RC 2 4 0 4 0 1 0
41 Lake County 2 0 4 4 0 0 0
42 ROCCS 1 2 0 2 0 0 0

Women's Points Trophy

Place Team Entries Points Golds Silvers Bronzes
1 Sarasota Crew 14 447 3 0 5
2 Sarasota Scullers 4 248 2 1 0
3 Atlanta Junior 10 216 0 3 2
4 Asheville Youth Rowing Association 4 216 2 2 0
5 Triangle Rowing 7 192 2 2 0
6 Miami Rowing Club 2 176 1 1 0
7 Nashville 4 144 0 0 1
8 Capital City Rowing 2 136 0 1 0
9 OARS 5 132 0 2 0
10 St. Andrew 6 120 0 1 0
11 Gainesville Area Rowing 3 112 1 1 0
12 Winter Park Crew 2 96 1 0 0
13 SORA 3 76 0 0 2
14 Miami Beach Rowing Club 5 66 1 0 0
15 HPG Rowing 3 56 1 0 0
16 RowHouse 4 48 0 0 1
17 Plant High 1 48 0 0 1
18 North Palm Beach 3 46 2 0 0
19 Rocket City 2 44 1 0 1
20 First Coast 1 40 1 0 0
21 Lake Lanier Rowing Club 2 40 0 2 0
22 Chattanooga Rowing 2 36 0 0 0
23 Space Coast Crew 1 32 0 0 0
24 Atomic Rowing 1 24 0 0 1
25 Charlotte Youth Rowing 2 24 0 0 1
26 Vero Beach Rowing 2 24 0 0 0
27 Jacksonville 1 16 0 1 0
28 Peachtree City Rowing Club 2 16 0 0 0
29 East TN 1 16 0 0 0
30 Treasure Coast 1 8 0 0 0
31 Hollywood Rowing Club 1 8 0 0 0
32 Hilton Head Island Crew 1 8 0 0 0
33 Jacksonville Episcopal 1 6 0 0 1
34 Evans RC 2 4 0 1 0
35 Ransom Everglades Crew 1 4 0 0 0
36 The Bolles School 1 4 0 0 0
37 ROCCS 1 2 0 0 0

Men's Points Trophy

Place Team Entries Points Golds Silvers Bronzes
1 Sarasota Crew 19 714 9 1 4
2 Belen Jesuit Crew 10 402 3 1 1
3 Atlanta Junior 8 272 1 1 1
4 Miami Beach Rowing Club 5 204 0 3 0
5 Winter Park Crew 3 184 1 1 1
6 OARS 4 156 0 1 0
7 Miami Rowing Club 8 140 1 1 0
8 Asheville Youth Rowing Association 4 120 1 0 0
9 Nashville 3 96 0 2 0
10 Gainesville Area Rowing 6 86 0 1 1
11 Triangle Rowing 4 80 0 0 1
12 The Bolles School 3 72 0 0 0
13 Space Coast Crew 3 64 0 1 1
14 St. Andrew 3 64 0 0 1
15 Atomic Rowing 3 44 0 0 1
16 Ransom Everglades Crew 3 40 0 1 0
17 Jacksonville 1 32 0 1 0
18 Sarasota Scullers 3 32 0 0 0
19 Charlotte Youth Rowing 3 28 0 0 1
20 First Coast 2 24 0 0 1
21 Treasure Coast 1 24 0 0 1
22 Jordan Lake Rowing Club 1 24 0 0 1
23 RowHouse 1 20 1 0 0
24 Peachtree City Rowing Club 1 16 0 0 0
25 HPG Rowing 1 8 0 0 0
26 East TN 1 8 0 0 0
27 Stewards Foundation 2 6 0 0 0
28 Oxbridge 1 4 0 0 0
29 SORA 1 4 0 0 0
30 Lake County 2 4 0 0 0
31 Rocket City 1 2 0 0 0

Sculling Points Trophy

Place Team Entries Points Golds Silvers Bronzes
1 Sarasota Crew 12 201 4 0 2
2 Gainesville Area Rowing 6 198 1 2 1
3 Atlanta Junior 5 136 1 1 1
4 Sarasota Scullers 5 112 0 1 0
5 Belen Jesuit Crew 5 82 0 1 1
6 First Coast 3 64 1 0 1
7 Space Coast Crew 2 64 0 1 1
8 Miami Beach Rowing Club 6 62 1 1 0
9 HPG Rowing 3 56 1 0 0
10 RowHouse 4 52 1 0 1
11 Jacksonville 2 48 0 2 0
12 Plant High 1 48 0 0 1
13 North Palm Beach 3 46 2 0 0
14 Rocket City 3 46 1 0 1
15 Miami Rowing Club 3 44 1 0 0
16 Ransom Everglades Crew 3 44 0 1 0
17 Lake Lanier Rowing Club 2 40 0 2 0
18 Chattanooga Rowing 2 36 0 0 0
19 St. Andrew 1 32 0 1 0
20 Atomic Rowing 2 28 0 0 1
21 Charlotte Youth Rowing 4 28 0 0 1
22 Jordan Lake Rowing Club 1 24 0 0 1
23 Treasure Coast 1 8 0 0 0
24 Hilton Head Island Crew 1 8 0 0 0
25 Stewards Foundation 2 6 0 0 0
26 Jacksonville Episcopal 1 6 0 0 1
27 Oxbridge 1 4 0 0 0
28 SORA 1 4 0 0 0
29 The Bolles School 1 4 0 0 0
30 ROCCS 1 2 0 0 0

Novice Points Trophy

Place Team Entries Points Golds Silvers Bronzes

Teams