race logo

Southeast Youth Championship
Points Trophies
(as of Tuesday, May 16, 2017 8:49 PM)

Overall Points Trophy

Place Team Entries Women's Points Men's Points Total Points Golds Silvers Bronzes
1 Sarasota Crew 24 410 646 1056 7 5 7
2 Atlanta Junior 14 356 392 748 3 4 3
3 OARS 8 192 192 384 2 1 2
4 Belen Jesuit Crew 7 0 364 364 3 1 0
5 Miami Rowing Club 10 96 240 336 4 1 0
6 Nashville 7 304 8 312 2 0 2
7 Miami Beach Rowing Club 11 121 184 305 2 2 3
8 Sarasota Scullers 11 140 96 236 0 3 1
9 Space Coast Crew 8 32 196 228 1 0 1
10 St. Andrew 9 116 96 212 0 1 1
11 Asheville Youth Rowing Association 6 104 104 208 1 0 1
12 Capital City Rowing 4 160 40 200 0 1 1
13 Gainesville Area Rowing 7 48 80 128 1 1 1
14 Stewards Foundation 4 104 24 128 1 1 1
15 Triangle Rowing 9 52 76 128 0 0 1
16 Lake Lanier Rowing Club 3 88 8 96 1 1 0
17 Ransom Everglades Crew 5 8 88 96 1 1 0
18 Atomic Rowing 5 52 32 84 0 1 2
19 Charlotte Youth Rowing 4 32 32 64 0 0 0
20 HPG Rowing 2 64 0 64 1 0 1
21 Pine Crest 1 0 64 64 0 1 0
22 Huntsville-Madison County 2 40 16 56 1 0 0
23 Chattanooga Rowing 3 52 4 56 0 0 1
24 Jacksonville 4 12 36 48 0 1 2
25 North Palm Beach 4 38 6 44 2 0 1
26 Evans RC 1 32 0 32 0 1 0
27 Intrepid Rowing Club 2 0 32 32 0 1 0
28 Stanton River Bank Rowing 2 32 0 32 0 1 0
29 SORA 3 16 2 18 0 0 0
30 Tampa Training Center 2 16 0 16 0 0 0
31 Treasure Coast 3 16 0 16 0 0 0
32 East TN 2 12 0 12 0 0 0
33 Baylor 1 8 0 8 0 0 0
34 Rocket City 2 4 0 4 0 0 0
35 Augusta 1 2 0 2 0 0 0

Women's Points Trophy

Place Team Entries Points Golds Silvers Bronzes
1 Sarasota Crew 11 410 1 4 3
2 Atlanta Junior 8 356 3 1 2
3 Nashville 6 304 2 0 2
4 OARS 4 192 2 0 0
5 Capital City Rowing 2 160 0 1 1
6 Sarasota Scullers 6 140 0 1 1
7 Miami Beach Rowing Club 5 121 1 2 0
8 St. Andrew 7 116 0 0 1
9 Stewards Foundation 2 104 1 1 0
10 Asheville Youth Rowing Association 3 104 1 0 1
11 Miami Rowing Club 4 96 1 0 0
12 Lake Lanier Rowing Club 2 88 1 1 0
13 HPG Rowing 2 64 1 0 1
14 Atomic Rowing 3 52 0 0 2
15 Chattanooga Rowing 2 52 0 0 1
16 Triangle Rowing 4 52 0 0 1
17 Gainesville Area Rowing 2 48 0 1 0
18 Huntsville-Madison County 1 40 1 0 0
19 North Palm Beach 3 38 2 0 0
20 Evans RC 1 32 0 1 0
21 Charlotte Youth Rowing 1 32 0 0 0
22 Space Coast Crew 2 32 0 0 0
23 Stanton River Bank Rowing 1 32 0 1 0
24 Tampa Training Center 2 16 0 0 0
25 SORA 2 16 0 0 0
26 Treasure Coast 2 16 0 0 0
27 Jacksonville 1 12 0 0 1
28 East TN 2 12 0 0 0
29 Ransom Everglades Crew 2 8 0 0 0
30 Baylor 1 8 0 0 0
31 Rocket City 2 4 0 0 0
32 Augusta 1 2 0 0 0

Men's Points Trophy

Place Team Entries Points Golds Silvers Bronzes
1 Sarasota Crew 13 646 6 1 4
2 Atlanta Junior 6 392 0 3 1
3 Belen Jesuit Crew 7 364 3 1 0
4 Miami Rowing Club 6 240 3 1 0
5 Space Coast Crew 6 196 1 0 1
6 OARS 4 192 0 1 2
7 Miami Beach Rowing Club 6 184 1 0 3
8 Asheville Youth Rowing Association 3 104 0 0 0
9 Sarasota Scullers 5 96 0 2 0
10 St. Andrew 2 96 0 1 0
11 Ransom Everglades Crew 3 88 1 1 0
12 Gainesville Area Rowing 5 80 1 0 1
13 Triangle Rowing 5 76 0 0 0
14 Pine Crest 1 64 0 1 0
15 Capital City Rowing 2 40 0 0 0
16 Jacksonville 3 36 0 1 1
17 Atomic Rowing 2 32 0 1 0
18 Charlotte Youth Rowing 3 32 0 0 0
19 Intrepid Rowing Club 2 32 0 1 0
20 Stewards Foundation 2 24 0 0 1
21 Huntsville-Madison County 1 16 0 0 0
22 Lake Lanier Rowing Club 1 8 0 0 0
23 Nashville 1 8 0 0 0
24 North Palm Beach 1 6 0 0 1
25 Chattanooga Rowing 1 4 0 0 0
26 SORA 1 2 0 0 0

Sculling Points Trophy

Place Team Entries Points Golds Silvers Bronzes
1 Sarasota Crew 10 244 3 2 3
2 Miami Beach Rowing Club 8 185 2 2 2
3 Sarasota Scullers 8 148 0 3 0
4 Lake Lanier Rowing Club 3 96 1 1 0
5 Ransom Everglades Crew 3 88 1 1 0
6 Space Coast Crew 1 80 1 0 0
7 Atlanta Junior 2 68 1 0 1
8 Stewards Foundation 2 64 1 0 1
9 Charlotte Youth Rowing 4 64 0 0 0
10 Huntsville-Madison County 2 56 1 0 0
11 Miami Rowing Club 5 56 1 0 0
12 Jacksonville 4 48 0 1 2
13 North Palm Beach 4 44 2 0 1
14 Gainesville Area Rowing 4 40 0 0 1
15 Belen Jesuit Crew 2 36 0 1 0
16 Stanton River Bank Rowing 2 32 0 1 0
17 Atomic Rowing 3 28 0 0 1
18 St. Andrew 2 28 0 0 1
19 HPG Rowing 1 24 0 0 1
20 Triangle Rowing 2 20 0 0 0
21 Tampa Training Center 2 16 0 0 0
22 Intrepid Rowing Club 1 16 0 1 0
23 SORA 2 10 0 0 0
24 Rocket City 2 4 0 0 0
25 Augusta 1 2 0 0 0

Novice Points Trophy

Place Team Entries Points Golds Silvers Bronzes

Teams